FANDOM


Ralph Dibny – jedna z czternastu osób, które utraciły życie podczas eksplozji akceleratora cząsteczek w S.T.A.R. Labs. Został przywrócony do życia przez próbę odwrócenia przez Flasha skutków stworzenia linii czasu zwanej „Flashpointem”. Znacznie później został napromieniowany ciemną materią z Mocy Prędkości, zyskując meta-geny pozwalające mu na nieograniczone rozciąganie każdej części własnego ciała.

Osobowość Edytuj

Ralph był egoistycznym człowiekiem chcącym osiągać sukcesy i będącym rozpoznawanym przez innych. Podczas jednej ze swoich policyjnych spraw podłożył ważny dowód, który wskazywał na winę męża ofiary, który mimo wszystko był winny. Czyn ten doprowadził do utraty pracy, za co przez lata obwiniał Barry'ego Allena. Z czasem otworzył biuro i zaczął działać jako prywatny detektyw, ale ledwo wiązał koniec z końcem, popadając w wiele długów. Zachowywał się samolubnie i natarczywie, aż do momentu, kiedy ponownie na swojej drodze napotkał na Allena. Wewnętrznie mężczyzna zaczął się zmieniać, ale nie uważał swojego czynu z przeszłości za zły, gdyż tylko tak mógł wysłać za kratki winnego człowieka.

Przyjaciele Barry'ego przemówili Ralphowi do rozsądku do tego stopnia, że zrezygnował on z szantażowania burmistrza i nie przyjął pieniędzy, oddając kompromitujące zdjęcia w jego ręce. Kiedy dowiedział się, że pod maską Flasha kryje się sam Allen, a Joe West znalazł się w tarapatach, był gotowy bohatersko wykorzystać swoje nowe zdolności, ratując detektywa. Tym samym pokazał swoją bezinteresowność i chęć stania się lepszym człowiekiem.

Moce i zdolności Edytuj

Zdekonstruowana twarz Ralpha Dibny'a

Rozciągliwe ciało Ralpha

Moce Edytuj

 • Zwiększona siła – Ralph wykazał się niezwykłą, ponadludzką siłą, którą gwarantują mu jego odmienne meta-geny. Był w stanie złapać jedną ręką helikopter i utrzymać go w miejscu przez pewien czas.
 • Zwiększona wytrzymałość – elastyczne ciało Ralpha sprawia, że posiada on ponadprzeciętna wytrzymałość i jest odporny na większość ataków. Jego ciała nie można skaleczyć, a także przebić kulą wystrzeloną z bliska.
 • Elastyczność – największą zdolnością Dibny'a jest zdolność nieograniczonego rozciągania swojego ciała niczym guma. Może przyjmować najróżniejsze kształty, tworząc proste przedmioty. Umiejętność ta jest połączona z jego pamięcią mięśniową, którą pozwala mu powrócić do jego pierwotnego kształtu.

Zdolności Edytuj

 • Geniusz – Dibny prowadzi własną firmę detektywistyczną i mimo swojego zachowania, jest doświadczonym detektywem zdolnym rozwiązać większość śledztw.
 • Dedukcja – Ralph nie ogranicza się do rozumowania dedukcyjnego, co nie raz pomogło mu w trudnym śledztwie.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

W 2012 roku Ralph był główny detektywem podczas śledztwa dotyczącego morderstwa Judy Gimlin, która była również jedną z pierwszych spraw Barry'ego Allena jako młodszego kryminologa. Kobieta została zastrzelona na śmierć, a jej mąż, Regan Gimlin, był głównym podejrzanym. Wszystko wskazywało na jego winę, lecz nie było dowodów. Dibny nie chcąc pozwolić mu cieszyć się wolnością, postanowił podrobić dowody, zwalając całą winę na podejrzanego, lecz jego kłamstwo zostało odkryte przez Allena, co skończyło się wyrzuceniem z pracy. Z czasem Ralph założył prywatne biuro detektywistyczne i specjalizował się w rozwiązywaniu spraw niewiernych małżonków[1], lecz pewnego dnia stracił życie wraz z wybuchem akceleratora cząsteczek w S.T.A.R. Labs, będąc jedną z czternastu osób zmarłych w wyniku eksplozji[2]. Ingerencja Flasha w linię czasu i stworzenie „Flashpointu”, a następnie próba odwrócenia zamieszania przywróciła mężczyznę do życia, który przez kolejne lata prowadził swoje biuro[3].

Jesienią 2017 roku, Ralph jechał jedna z linii w autobusie w Central City, kiedy przed pojazdem otworzył się portal do Mocy Prędkości, z której wybiegł Flash. Wyłom po chwili się zamknął, ale wszyscy obecni w tym czasie w autobusie zostali napromieniowani ciemną materią, zyskując meta-geny. Niedługo po tym z Dibnym skontaktował się DeVoe, przedstawiający się jako klient. Zlecił on detektywowi śledzić burmistrza Bellowsa, odkrywając przy tym romans polityka. Tym samym Ralph zaczął go szantażować, chcąc wzbogacić się na jego zdradzie[1].

Trening bohatera Edytuj

Ralph Dibny leczony w S.T.A.R. Labs (4)

Kłótnia z Allenem

Ralph przedstawiał wyniki śledztwa jednej zrozpaczonej klientce, którą próbował poderwać. Ta go spoliczkowała i opuściła biuro, lecz po chwili pojawili się w nim detektyw West i Barry Allen. Dibny był zszokowany ich wizytą i ze względu na stare czasy, nie mówił prawdy na zadawane pytania. Kiedy ci odeszli, w pomieszczeniu pojawili się kolejni goście – oprychy wysłane przez burmistrza Bellowsa, które miały zastraszyć prywatnego detektywa, zwieszając go z dachu. Nieumyślnie i nieświadomie Dibny odkrył meta-ludzkie zdolności i za pomocą rozciągniętych nóg, zdołał zbiec. Widzący to Allen i West natychmiast zabrali mężczyznę do S.T.A.R. Labs, gdzie zespół starał się rozwiązać zagadkę jego ciała. Po dłuższym czasie Caitlin Snow sporządziła serum na podstawie DNA mężczyzny, który nie odwrócił meta-genów Ralpha, lecz pozwolił mu łatwiej je kontrolować. Sugerując się pamięcią mięśniową, mężczyzna przywrócił sobie kaloryfer. Po niedługim czasie w laboratorium pojawił się sam Allen, z którym Ralph się pokłócił na temat śledztwa z przeszłości. To sprowokowało mężczyznę do wyjścia i spotkania się późnym wieczorem z burmistrzem. Słowa Barry'ego dały do zrozumienia, że źle zrobił, więc oddał kompromitujące zdjęcia, rezygnując z przyjęcia pieniędzy i szantażu. Bellows nie mógł sobie pozwolić na puszczenie wolno świadka i strzelił mu w twarz, jednak jego nowe zdolności amortyzowały kulę. Po chwili pojawił się Flash, który próbował ochronić detektywa, lecz przeszkodził mu w tym Breacher, który za pomocą swoich zdolności mocno poturbował dwójkę. W ich obronie stanął Vibe, który wytłumaczył Breacherowi, że Dibny nie jest tym, za kogo ten go bierze. W tym czasie burmistrz porwał detektywa Westa, zabierając go na helikopter. Flash nie mając możliwości dostać się na niego bez żadnych utrudnień, poprosił Ralpha o pomoc, ukazując swoją prawdziwą tożsamość. W związku z tym mężczyzna postanowił pomóc, skutecznie przyczyniając się do ratunku byłego współpracownika. Późnym wieczorem Allen odwiedził Ralpha w biurze, gdzie przeprosił go za swoje zachowanie i zaproponował mu współpracę z „nerdami ze S.T.A.R. Labs”[1].

Ralph wprosił się na wieczór kawalerski Allena, zaskakując przyjaciół w domu Westów. Nie podobała mu się nerdowska atmosfera, więc zaproponował wyjście do klubu ze striptizem, którego był stałym klientem. Wspólnie spędzali czas, oglądając tancerki i upijając się, nie zwracając uwagi na telefony alarmowe. Dibny za pomocą swoich zdolności podkradał pieniądze innym klientom, wywołując tym samym nieco później zamieszki w lokalu, przez które wszyscy trafili do aresztu. Po kilku godzinach z opałów wyciągnął ich Harry, który wpłacił za przyjaciół kaucję[4].

Mając wolny dzień, Allen zaczął trenować Ralpha, lecz jego zdolności doprowadziły do postrzelenia rabusia, który ich zaatakował. Przez cały ten czas Barry starał się wytłumaczyć detektywowi, że priorytetem jest zadbanie o bezpieczeństwo ludzi, nawet przestępców, lecz Ralph nie przejmował się niczyim losem. Po jakimś czasie zespół zajął się poszukiwaniem kolejnego meta-człowieka z autobusu, w związku z czym wykorzystali Dibny i hipnozę Sharon Finkel, odkrywając tym samym potencjalny cel i zamiary Miny Chaytan. Podczas pierwszego spotkania Ralph szybko został ogłuszony, a Flash zajął się ratowaniem ofiary, zamiast gonitwą za przestępczynią. Podczas kolejnego spotkania, Dibny nie zamierzał pozwolić uciec kobiecie, nie zwracając przy tym uwagi na szkody, które ta czyni. Ostatecznie udało mu się ją dopaść, lecz kosztem poważnego zranienia małej dziewczynki. Mężczyzna zaczął się obarczać poczuciem winy, że jego działania mogły doprowadzić do śmierci dziecka, przyznając tym samym, że nigdy nie musiał troszczyć się o innych, bo bycie prywatnym detektywem było znacznie prostsze. Allen widząc odbicie dawnego siebie w Dibny, obiecał mu, że będzie jego przyjacielem, ale nie będzie łatwo i oboje będą musieli nauczyć się polegać na sobie. W tym czasie Mina zdążyła uciec z aresztu i zaczęła okradać muzeum, gdzie obecność bohaterów ją zaskoczyła. Ralph zajął się ożywionym szkieletem tyranozaura, kiedy Flash skutecznie złapał złodziejkę. Jakby tego było mało, Ralph widząc starania Chaytan w dążeniu do oddania „części historii” jej plemieniu, postanowił sam zająć się skradzionym przez kobietę artefaktem, oddając go ich prawowitym właścicielom. Następnego dnia detektyw odwiedził poszkodowaną dziewczynkę w szpitalu, pocieszając ją i tworząc z ciała balonowe zwierzęta[5].

Wielka odmiana Edytuj

Ralph Dibny udaje Mikołaja

Dibny udaje Mikołaja

Z okazji świąt Harry i Cisco ubierali choinkę w S.T.A.R. Labs, kłócąc się ze sobą. Chwile później doszedł do nich Ralph, który przypadkowo obraził Caitlin, mówiąc, że jej zła wersja jest zabawniejsza. Niedługo po tym, zarówno dziewczyna, jak i Barry zostali porwani, więc zespół zgodnie z poleceniami Iris zaczął działać. Napięcie rosło, aż w końcu doprowadziło do kłótni Ralpha i Cisco, który to wypomniał mu, że gdyby ten nie obraził Caitlin, ta nie trafiłaby do CC Jitters i nie zostałaby porwana. Po kilku godzinach Ramon przeprosił przyjaciela, kiedy to ich szczerą rozmowę na temat przyjaźni przerwała Iris nakazująca skupić się na Snow i zrezygnować z Barry'ego, uważając, iż ten jest sprytny i da sobie radę. Zgodnie z planem bohaterowie odnaleźli lokalizację przyjaciółki, więc do walki wkroczyli Dibny i Vibe, którzy pokonali Blacksmith, ratując Caitlin oraz innego meta-człowieka. Po tym wszystkim okazało się, że Allen zdołał się uwolnić z rąk Thinkera, wracając do domu Joe na świąteczne przyjęcie. Tam zastali wystrojone mieszkanie przez samego Ralpha, który za wszelką cenę starał się być lepszym człowiekiem[6].

Po ostatnich wydarzeniach rozpoczął się proces Barry'ego Allena dotyczący rzekomego morderstwa Clifforda DeVoe. Chłopak na czas trwania procesu zyskał areszt domowy, lecz dzięki zhackowaniu bransoletki przez Cisco, naukowiec mógł pojawić się w S.T.A.R. Labs i porozmawiać przed rozprawą z przyjaciółmi na temat planu Thinkera. Po konwersacji Joe poprosił Ralpha o przysługę – chciał wykorzystać jego detektywistyczne specjalności. Bacznie obserwowali dom Marlize DeVoe, aż w końcu zrobili zdjęcia, jak kobieta całuje Dominica Lanse'a. Natychmiast mężczyźni donieśli dowody do sądu, lecz ten nie wystarczył, aby uniewinnić Allena. W związku z tym Joe poprosił Dibny'ego o kolejną przysługę – zdesperowany poprosił go o włamanie się do domu DeVoe, aby mógł podłożyć dowody obciążające Thinkera. Ralph otworzył drzwi, ale nie puścił Westa, póki nie wytłumaczył mu, że będzie musiał z tym żyć i stanie się tym, z kim stara się walczyć. To dało policjantowi do zrozumienia, że są inne sposoby, aby pomóc Allenowi w tych trudnych chwilach. Kilka godzin później Allen był zmuszony wrócić do sądu, gdzie niedługo później uznano go za winnego dokonanych czynów i natychmiast wysłano do Iron Heights[7].

Występy Edytuj

FlashEdytuj

 1. Elongated Journey Into Night
 2. Girls Night Out
 3. When Harry Met Harry...
 4. Don't Run
 5. The Trial of The Flash

Ciekawostki Edytuj

Galeria Edytuj

Sceny z serialu „FlashEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Elongated Journey Into Night” wyemitowany 31 października 2017 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Awaria prądu” wyemitowany 25 listopada 2014 roku.
 3. 3,0 3,1 Artykuł: „The Flash: About that Ralph Dibny reference in season 1…” na stronie ew.com
 4. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Girls Night Out” wyemitowany 7 listopada 2017 roku.
 5. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „When Harry Met Harry...” wyemitowany 14 listopada 2017 roku.
 6. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Don't Run” wyemitowany 5 grudnia 2017 roku.
 7. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „The Trial of The Flash” wyemitowany 16 stycznia 2018 roku.

Zobacz też Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.