FANDOM


Ikony (Vixen) Ikony (E1)

Kuasa – strażniczka totemu Anansi, która pragnie zdobyć go do swoich własnych celów. Zmusiła profesora Macalestera do informowania jej o wszelkich posunięciach Mari McCabe – siostry Kuasy, jednak później poświęciła się podczas walki u jej boku, chcąc pokonać Benatu Eshu.

Osobowość Edytuj

Kuasa jest tajemniczą kobietą, która za wszelką cenę chcę zdobyć totem Anansi. Posiada odpowiednie środki, a także ludzi, którzy dla niej pracują. Uznaje, że Mari McCabe – obecne posiadaczka artefaktu jest jej potrzebna żywa, co oznacza, że jest gotowa posunąć się do najgorszych kroków. Nie wiedziała o tym, że matka chciała utrzymać ją z dala od totemu.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Mając zaledwie cztery lata, Kuasa została wybrana na strażniczkę totemu Anansi, jednak lokalny władca zaatakował wioskę, co zmusiło matkę dziewczynek do ucieczki wraz z Mari i naszyjnikiem. Mimo tego, że z wioski została tylko śmierć, zadaniem starszej siostry w dalszym ciągu był obowiązek ochrony totemu, nie wiedząc, że matka chciała zatrzymać artefakt z dala od starszej córki[1].

Tajemnicza dłoń Edytuj

Kuasa and Macalester Talk in Phone

Kuasa rozmawia z Macalesterem

W pewnym momencie, profesor Macalester dzwoni do Kusasy, która jedzie pojazdem. Mężczyzna informuje ją, że Mari McCabe – kobieta, która pokonała nasłany gang przestępców zjawiła się w jego biurze i zaczęła pytać o zdolności i historię totemu Anansi. Doktor daje znak, że jeśli zajdzie taka potrzeba może sprowadzić McCabe z powrotem. Kuasa uznaje jedna, że dziewczyna póki co jest potrzebna żywa i radzi, aby profesor przestał się martwić[2].

Jakiś czas później, Kuasa pojawia się w biurze profesora wraz z dwoma ochroniarzami, wiedząc, że jest tam Mari. Kobieta oznajmia dziewczynie, że chciała to zrobić w inny – bardziej subtelny sposób, jednak jej zaskakujące zdolności nie dały jej wyboru. Ironicznie daje ona wybór Mari, która ma oddać totem, albo jeden z mężczyzn ją zabije. Posiadaczka artefaktu uznaje, że nie obchodzi on jej i posiada go tylko dlatego, że ma on wartość sentymentalną, a jej jednym celem jest odkrycie prawdy. Kiedy próbuje ściągnąć naszyjnik, nie może tego zrobić. Właśnie wtedy profesor Macalester zdał sobie sprawę, że związał on się z użytkownikiem. Kuasa uznała, że w takim wypadku trzeba usunąć artefakt, pozbywając się ciała. Te słowa spowodowały, że Mari użyła mocy totemu, aby się ukryć i uciec. Kiedy w postaci geparda próbowała przeskoczyć na inny dach, została postrzelona w ramię i straciła przytomność[3].

Spotkanie rodzinne Edytuj

Kuasa get totem on Mari

Kuasa odbiera totem siostrze

Mari budzi się w małym budynku, w którym zauważa Kuasę. Dziewczyna próbuje dogadać się z kobietą, aby usunęli naszyjnik, nie naruszając jej szyi. Kiedy porwana Mari wspomina o poszukiwaniach rodziny, Kuasa nagle przyznaje się, że jest jej siostrą i wita ją w domu. Okazuje się, że znajdują się w Zambezi w prowincji M'Changa. McCabe oburzyła się, że została umieszczona aż w Afryce, jednak według siostry otrzymała to, co chciała. Kuasa zaczęła opowiadać historię, jak kilkanaście lat temu miejscowi zaczęli prosić boga Anansi, aby chronił wioskę. W zamian za oddanie mu czci, ten ukrył swoją moc w totemie. Kuasa miała stać się strażniczką artefaktu, jednak lokalny władca zaatakował wioskę, co zmusiło matkę dziewczynek do ucieczki wraz z Mari i naszyjnikiem. Mimo tego, że z wioski została tylko śmierć, zadaniem starszej siostry w dalszym ciągu był obowiązek ochrony totemu. Kuasa ujawniła, że gdy dowiedziała się, kto posiada totem, ten uaktywnił się dla bezpieczeństwa użytkownika. Kobieta przeprosiła siostrę, gdyż istnieje tylko jeden sposób rozłączenia więzi Mari i artefaktu. Młoda dziewczyna wiedząc, co jej grozi zaczęła uciekać, a widząca całe zajście jej starsza siostra nakazała ochroniarzom nie interweniować, gdyż ona sama padnie w końcu z sił. Po kilku godzinach zgodnie ze słowami Kuasy, dziewczyna pada z sił na pustkowiu, dzięki czemu kobieta dogania siostrę i odbiera jej totem[1].

Jakiś czas później, Kuasa odprawia rytuał z kilkoma ludźmi w zniszczonej rodzinnej wiosce. Nagle pojawia się Mari, która stwierdza, że często w rodzinach zdarza się osoba z chorobą psychiczną. Rozbawiona pretendentka uznaje, że te ziemie nie chcą dziewczyny. Rozpoczyna się ostra wymiana zdań, w której Mari oskarża starszą siostrę o kradzież. Kuasa tłumaczy się, że odebrała to, co zawsze miało do niej należeć. Właśnie wtedy kobieta dowiedziała się, że matka chciała utrzymać totem z dala od starszej córki, jednak to nie rozczarowało jej, lecz rozpoczęła walkę. Pozostali ludzie uciekli, widząc stado zwierząt, które pędziło w ich stronę. Mari oznajmia, że wypełnia swoje przeznaczenie i będzie trzymać się mocno reguł swoich przodków. Kuasa wykorzystuje moce zwierząt, a młodsza dziewczyna broni się kijem, którym rani siostrę w ramię. Chwile później niepostrzeżenie wyciąga z glinianego naczynia pająka, którym uderza w ranę kobiety. Mari nie wie, co jest w tej truciźnie, ale zdaje sobie sprawę, że działa to o wiele szybciej, kiedy dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu. Kuasa zaczyna mdleć, jednak wykrzykuje ostatkiem sił, że totem jest jej i to jeszcze nie koniec. McCabe oznajmia, że artefakt był ich, ich rodziny, a to jest już koniec. Kiedy starsza kobieta pada na ziemię, Mari odbiera totem Anansi[4].

Wspólny wróg Edytuj

Kuasa in african hospital

Kuasa decyduje się pomóc

Mari i Macalester przybyli do afrykańskiego szpitalu, gdzie odwiedzili Kuasę. Kobieta nie była zachwycona odwiedzinami po tym, jak ostatnio rozstała się siostrą. Po krótkiej rozmowie dotyczącej przodków, Macalester pokazał pacjentce zdjęcie Benatu Eshu – obecnego ambasadora Zambezi. Kuasa powiedziała, że zna go z dzieciństwa i wie, że to on zamordował ich ojca i odpowiada za zniszczenie ich wioski. Zdradziła również, że użytkownika totemu ognia można pokonać totemem wody i wie, jak go znaleźć. Aby to jednak zrobiła prosi, aby pozwolili jej się przyłączyć do tej wojny. Vixen i Kuasa udali się do Star City, gdzie według starszej siostry totem wody został wykupiony na aukcji przez jakiegoś milionera i zbiera kurz w jego magazynie. Wytłumaczyła też, że przez cały czas śledziła położenie totemu, aby zabrać go z powrotem do Zambezi, gdzie powinien się znajdować. Mari zabrała siostrę i za pomocą zdolności totemu Anansi przeskoczyły bramę i udały się dalej, kontaktując się z Felicity, która potwierdziła, że dom jest obecnie pusty. Za rogiem spotkały psy strażnicze, które kobieta okiełznała mocą totemu[5].

Kiedy obie weszły do posiadłości i odnalazły magazyn, Mari zaczęła szukać totemu wody. Gdy go spostrzegła, Kuasa odepchnęła siostrę i nałożyła artefakt, przepraszając ją jednocześnie i tłumacząc, że nigdy się nie dowie, jak to jest być tak słabą osobą, jaką jest teraz. Nagle rozpoczęła się nierówna walka, podczas której kobiety uruchomiły alarm, po czym przeniosły się na dach posiadłości. Kiedy na podwórzu pojawiły się radiowozy policyjne, Kuasa zepchnęła Mari z dachu i uciekła. Dzięki zdolnościom kota Vixen przeżyła upadek, po czym nakazała psom strażniczym zająć się policją, a sama udała się w pościg za chciwą siostrą. Biegnąc ulicami Star City Kuasa próbowała pozbyć się Vixen zalewając ją wodą, lecz ta używała zdolności aligatora, dzięki czemu mogła dogonić oszustkę. Nagle kobietę chwycił Atom, który przedstawił się jej i wyśmiewał próby uwolnienia się jej z jego uścisku. Gdy tylko Kuasa się uwolniła, do akcji wkroczył Czarny Kanarek który unieruchomił kobietę. Mimo swojej chciwości Mari dalej chciała pomocy od siostry, tak jak ta wcześniej obiecała. Pozwoliła jej się zemścić na mężczyźnie, który zamordował ich ojca. Felicity przerwała tę rozmowę, informując bohaterów, że Eshu zaczął robić zamieszanie w Detroit. Słysząc to, kobieta zgodziła się pomóc, chcąc oczyścić imię ich wioski[6].

Kuasa death

Śmierć Kuasy w płomieniach

Benatu Eshu stał na płonącym budynku, kiedy to za pomocą telefonu nagrał wiadomość dla mieszkańców Detroit. Po przedstawieniu się jako były przedstawiciel rządu Zambezi, po czym zaczął zastraszać mieszkańców miasta tym, że ich życie pogrąży się w bólu, zniszczeniu i ogniu. Przeprosił za to, co musi uczynić, jednocześnie zaznaczając, że tylko jedna kobieta może powstrzymać tę apokalipsę, kiedy spełni jego życzenie – odda dobrowolnie totem Anansi. Oglądająca to Vixen z siostrą, Atomem i Czarnym Kanarkiem prosto z ulicy byli przerażeni, kiedy nagle zadzwonił profesor Macalester. Mężczyzna zdradził, że odnalazł pieśń w starych archiwach, która mówi, że każdy totem ma Auri – swoją własną duszę, która po zniszczeniu sprawia, że totem traci swoją moc. Mari żartobliwie odpowiedziała, że pożyczy od Eshu artefakt na chwilę, jednak Macalester przerwał jej, dając do zrozumienia, że tylko ona może powstrzymać wroga. Nagle Czarny Kanarek zauważa wybuch na budynku, który płomieniami przenosi Eshu na ulicę przed bohaterami.Po groźbie Eshu rozpoczyna się walka, w której pierwszy atak stara się zadać Vixen, jednak Czarny Kanarek był szybszy i skutecznie rani przeciwnika kilkoma ciosami, po czym do ataku dołącza się również Atom. Mimo nierównej walki wróg dalej atakuje pełnią siły, po czym zaczyna wyśmiewać się z wojowniczki, że nie ma żadnego zwierzęcia na tej Ziemi, które byłoby odporne na ogień. Mari ponownie za pomocą sarkazmu przykuła uwagę Eshu, mówiąc, że zna pewnego Kanarka. Po raz kolejny Atom i Czarny Kanarek spróbowali zaatakować mężczyznę, jednak bezskutecznie. Zaraz po tym do walki dołączyła Kuasa, która za pomocą totemu wody miała wielką przewagę nad przeciwnikiem i w dodatku rozpierał ją gniew za to, co ten uczynił jej wiosce. Siła woli Eshu była jednak tak potężna, że mimo iż był w wodzie, wygenerował dostateczną ilość ognia, aby odeprzeć atak przeciwnika. Mimo ostrzeżeń Mari, Kuasa nie chciała być jak ich matka i nie zamierzała uciec przed walką, ginąc tym samym w płomieniach[7].

Występy Edytuj

VixenEdytuj

 1. Vixen: S01E02
 2. Vixen: S01E04
 3. Vixen: S01E05
 4. Vixen: S01E06
 5. Vixen: S02E03
 6. Vixen: S02E04
 7. Vixen: S02E05

Ciekawostki Edytuj

 • Kuasa jest kobietą, która z wyglądu niezwykle przypomina Mari McCabe.

Galeria Edytuj

Sceny z serialu „VixenEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 Pierwszy sezon serialu „Vixen”, odcinek „Vixen: S01E05” wyemitowany 22 września 2015 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Vixen”, odcinek „Vixen: S01E02” wyemitowany 1 września 2015 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Vixen”, odcinek „Vixen: S01E04” wyemitowany 15 września 2015 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Vixen”, odcinek „Vixen: S01E06” wyemitowany 29 września 2015 roku.
 5. Drugi sezon serialu „Vixen”, odcinek „Vixen: S02E03” wyemitowany 27 października 2016 roku.
 6. Drugi sezon serialu „Vixen”, odcinek „Vixen: S02E04” wyemitowany 3 listopada 2016 roku.
 7. Drugi sezon serialu „Vixen”, odcinek „Vixen: S02E05” wyemitowany 10 listopada 2016 roku.

Zobacz też Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Zobacz inne wiki!

Losowa wiki