FANDOM


Amaya w końcu wróci do Zambezi z roku 1942. Urodzi córkę i doczeka się wnuczki, która odziedziczy jej totem i zostanie superbohaterką w Detroit. Zmieniając losy Amayi, zaryzykujesz życie Mari i ludzi, który ocaliła. Ona nie jest jak my. Zostaliśmy zrekrutowani, bo nie mamy znaczenia na osi czasu. Amaya wręcz przeciwnie – ma swoje przeznaczenie, tak jak jej potomkowie.

Amaya Jiwe – bohaterka i była członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości znana pod pseudonimem Vixen.

Po tym, jak Rex Tyler zmarł na jej oczach, dołączyła do legend, aby odnaleźć podróżnika w czasie, który zamordował jej przyjaciela. Na drodze bohaterów stanął Legion Zagłady, którego celem było zdobycie potężnego artefaktu, aż w końcu udało im się użyć Włóczni Przeznaczenia. Mimo to legendy zdołały przywrócić dawny ciąg linii czasu, likwidując tym samym ostatnią aberrację stworzoną przez upadły już Legion Zagłady – samego siebie. Po tych wydarzeniach Amaya kontynuowała swoją misję, napotykając z zespołem nowy problem – zniszczoną historię całego świata.

Osobowość Edytuj

Amaya jest odważną i bezinteresowną osobą, która jest w stanie zrobić wszystko, aby chronić bezbronnych, lecz wobec wrogów często staje się agresywna i bezwzględna. Jej działania są przemyślane i profesjonalne, tak jak nauczyła się tego, służąc dla Amerykańskim Stowarzyszeniu Sprawiedliwości. Działania Amayi bywają lekkomyślne, kiedy stara się dla kogoś, kogo szanuje bądź kocha, co pokazała, prawie zabijając Micka, kiedy dowiedziała się, że podróżnik w czasie zabił Rexa Tylera. Od początku zamierzała zamordować sprawcę, jednak po dłuższym czasie spędzonym z legendami zrozumiała, iż lepiej będzie go aresztować, wskazując tym samym, że jest osobą posiadającą dobre intencje. Tym samym jest skłonna przyznać się do winy, gdy wie, że się myli.

Podobnie jak większość Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości, Amaya początkowo postrzegała legendy jako mało profesjonalnych, nawet głupkowatych bohaterów. Dodatkowo uważała, że Ray Palmer nie jest żadnym bohaterem bez swojego egzoszkieleta, zmieniając zdanie dopiero po tym, jak ujrzała heroiczny czyn mężczyzny i jego poświęcenie. Jiwe ukazuje się często gigantyczną empatią do innych ludzi, zwłaszcza tych źle traktowanych, którym za wszelką cenę stara się pomóc. Jako jedyna szanowała Micka w którego wierzyła, że może być kimś więcej niż zwykłym przestępcą. W ASS była nauczona, że nie można bratać się ze współpracownikami, jednak złamała tę zasadę w stosunku do Nate'a, w którym się zakochała i zaczęła dążyć go wielkim uczuciem. Po pokonaniu Legionu Zagłady Amaya zamierzała dopełnić swojego przeznaczenia, wracając do swoich czasów, jednak za namową Heywooda postanowiła zostać, uważając, iż przeznaczenie na nią poczeka.

Moce i zdolności Edytuj

Amaya Jiwe tworzy tarczę z totemu

Stworzenie duchowej tarczy

Zdolności Edytuj

 • Ekspert w walce wręcz – Amaya jest niezwykle biegłą wojowniczką walki wręcz, wystarczająco dobrą, aby pokonać grupkę uzbrojonych przestępców. Według niej samej posiada czarny pas piątego stopnia, a także przeszła szkolenie z użyciem broni.
 • Kondycja fizyczna – Amaya posiada niezwykłą kondycję fizyczną, dzięki czemu jest bardzo zwinna i szybka.
 • Totem Anansi – Amaya posiada totem Anansi, dzięki któremu uzyskuje umiejętności zwierząt, a także ich wszelkie wady. Każda z tych cech jest odmienna dla innych zwierząt.
  • Duchowa tarcza – kiedy Amaya pogodziła się z dziką naturą swoich mocy, nauczyła się tworzyć tarczę duchowe za pomocą totemu.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Amaya urodziła się w Afrykańskiej wiosce Zambezi i od dziecka pragnęła być policjantem, mimo tego, iż kobiety nie były wtedy doceniane. Za młodości zaczytywała się w opowieści dotyczące Chicago z czasopism matki i żałowała, że nie może tego miejsca odwiedzić. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku otrzymała totem Anansi, który dał jej możliwość używania ashe zwierząt. Niedługo po tym dołączyła do Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości[1].

Bohaterka Ameryki Edytuj

Amaya Jiwe and legends in nazi club

Współpraca z legendami

Po tym, jak drużyna legend sprowokowała rząd Stanów Zjednoczonych do ochrony Alberta Einsteina oraz Milevy Maric, Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości interweniowało przed odlotem bohaterów Waveriderem. Zatrzymali ich, tłumacząc, że muszą wpierw zostać przesłuchani[2].

W wyniku niezrozumienia obu drużyn nastała walka, w wyniku której legendy zostały zabrane do siedziby ASS i tam na pewien czas zamknięci w celi. Kiedy jednak Komandor Stal podszedł do celi i nie chciał uwierzyć w opowieść o podróżach w czasie, Nate wymienił numer nieśmiertelnika mężczyzny i opowiedział jego historię, zaznaczając tym samym na końcu, że jest wnukiem Henry'ego i nikt poza jego rodziną nie miał dostępu do nieśmiertelnika. Dzięki temu legendy zostały wypuszczone i miały okazję porozmawiać z Rexem Tylerem, którego rzekomo znali. Kiedy Martin Stein przedstawiał ich wersję wydarzeń, zadzwonił telefon od prezydenta Roosevelta, który poinformował, że Baron Krieger został zauważony w Paryżu. W związku z ważniejszym zadaniem legendy zostały zmuszone do opuszczenia 1942 roku, kiedy Amaya ruszyła na rozkaz Rexa opadać teren w wyznaczonej lokacji. Po przybyciu na miejsce pod przykrywką Amaya pilnowała wszystkiego, kiedy z rąk nazisty do tańca zaprosił ją Ray Palmer, który wyjawił kobiecie, że historia się zmieniła i członkowie ASS zginą w przeciągu kolejnych godzin, jeśli im nie pomogą. W związku z tym, wspólnymi siłami odkryli plan Barona Kriegera i wrócili na statek, gdzie spotkali się z resztą członków ASS. Kiedy legendy i Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości wspólnymi siłami odkryli cel nazistów, jakim był mistyczny artefakt – Amulet Askaranu, postanowili go odbić. Mimo skutecznego wykradnięcia przedmiotu Atom i Vixen zostali ogłuszeni przez Super-Kriegera, a następnie zabrani do nazistowskiej bazy, gdzie Baron chciał zmusić Palmera do wytworzenia większej ilości serum. Naukowiec się zgodził tylko po to, aby uratować Amayę, jednakże nie zamierzał im go oddać. Po pokonaniu pilnujących ich żołnierzy, Jiwe zauważyła, że nie ma totemu, więc Ray zamierzał wstrzyknąć sobie przygotowane serum. Zatrzymali ich jednak inni naziści, którzy na rozkaz Barona mieli przenieść dwójkę w bezpieczniejsze miejsce. Prowadzeni korytarzem zauważyli Micka i Sarę, więc postanowili pozbyć się wroga. Zaraz po tym panna Lance oddała Jiwe jej totem, który po drodze znalazła. Po wydostaniu się z bazy okazało się, że Nate jest poważnie ranny, a przez hemofilię, krew nie chce krzepnąć. Amaya jednak podsunęła Palmerowi pomysł, który polegał na wstrzyknięciu mężczyźnie przygotowanego dla nazistów serum, które poprawiło stan mężczyzny. Podczas pożegnania drużyny legend, Jiwe pogratulowała Rayowi dojrzałości i chęci uratowania przyjaciela, wiedząc, że tym samym straci moc, jaką mógłby posiąść. Po tym wszystkim wieczorem kobieta usłyszała krzyk Rexa w siedzibie i zbiegła do niego. Zauważyła konającego przyjaciela, który ostatnim tchem wypowiedział: „podróżnik w czasie”, po czym zmarł w jej ramionach[3].

Poszukiwania zabójcy Edytuj

Vixen and Mick Rory fight (3)

Próba zabójstwa Micka

Amaya wkradła się na Waveridera i ogłuszyła Sarę i Raya, a następnie Jaxa. Zaraz po tym skradła nóż i zaatakowała Micka, którego oskarżyła o zabójstwo Rexa Tylera. Po chwili została ogłuszona przez Nate'a, którego ciało było pokryte stalą. Kiedy się obudziła, była w areszcie na statku, a Sara chciała z nią rozmawiać. Zabójczyni przyrzekła, że Rory nie mógł tego dokonać, gdyż już taki nie jest. Wiedząc, że Amaya nie zaatakuje ponownie, wypuściła ją i udali wspólnie się do maszynowni, gdzie Palmer testował zdolności Heywooda. Mężczyzna jednak podczas testów uszkodził właz Waveridera i wyleciał w strefę międzyczasową, a kiedy się przez nią przebił, znalazł się w Feudalnej Japonii. Ray nie chcąc zostawiać przyjaciela samego, poleciał za nim, a gdy tylko udało się uszczelnić statek, drużyna udała się tam, gdzie wylądowali ich przyjaciele. Idąc za śladem egzoszkieletu trafili na Shoguna, który nosił kombinezon. Widząc zagrożenie, zdecydowali się nie próbować walczyć, a uciekając odnaleźli rannego Palmera. Następnie znaleźli Nate'a w chatce Masako Yamashiro, któremu opowiedzieli o całym zajściu. Kiedy chłopacy uczyli się, jak zniszczyć egzopancerz, Sara i Amaya ewakuowali wioskę, a następnie bronili jej przed samurajami. Kiedy Shogun został pokonany, drużyna wróciła na statek. Tam Amaya przeprosiła Micka za swoje zachowanie, zauważając, że ten ma zadatki na bohatera, a następnie wręczyła mu znaleziony shuriken. Kobieta postanowiła dołączyć do drużyny, dopóki nie odnajdzie podróżnika w czasie, który zabił Rexa Tylera[4].

Kiedy drużyna odebrała sygnał od jakiegoś podróżnika z 1863 roku, postanowiła zbadać tę aberrację czasu, sądząc, że może to być Pirat Czasu. Wszyscy oprócz Palmera udali się na miejsce, gdzie zniszczyli odnaleziony wehikuł, kiedy to nagle zauważyli mężczyznę uciekającego przed uzbrojonymi żołnierzami. Postanowili pomóc mężczyźnie, który okazał się być Henrym Scottem, który to w niedalekiej przyszłości miał donieść generałowi Ulyssesowi Grantowi, zakańczając tym samym wojnę secesyjną. Rozmowę przerwała grupa zombie biegnąca w kierunku rozmawiających, którą drużyna dość szybko pokonała. W wyniku tego ataku ucierpiał jednak Henry, który zginął, prosząc Jaxa o przysługę. Zespół postanowił się rozdzielić: Sara z Nate udali się do generała Granta, Jax i Amaya mieli zakończyć misję Scotta, natomiast Ray i Martin starali się uratować Micka, który został zarażony przez zombie. Na miejscu Jax kazał Jiwe zostać, a sam miał udać się w przebraniu niewolnika i odnaleźć dokumenty. Gdy ten jednak nie wracał przez długi czas, kobieta oddała się w ręce jednego z właścicieli budynku, który zaprowadził ją do innych uwięzionych niewolników. Tam dziewczyna uwolniła przyjaciela, jak i innych niewolników, którzy zgodzili się za nią podążać, wiedząc, że ta jest strażniczka z Zambezi. Kiedy Jefferson i Abraham zdobyli potrzebne dokumenty, wszyscy wspólnie udali się do obozu generała Granta, których ten obiecał nakarmić i im pomóc, walcząc o prawa równości dla czarnoskórych. Po tym, jak Jax oddał Ulyssesowi dokumenty, podając się za Scotta, drużyna wróciła na Waveridera[5].

Team Legends fight with Damien Darhk and ghosts (4)

Konfrontacja z Darhkiem

Nate pracował nad sejsmografem czasowym, aby za jego pomocą wyszukiwać aberracje czasowe, kiedy to odwiedziła go Amaya. Mężczyzna stwierdził, że odkąd ta jest na statku, nie mieli okazji porozmawiać ze sobą, a on bardzo chciałby dowiedzieć się czegoś o swoim dziadku. Konwersację jednak przerwał alarm zbudowanego urządzenia, który to odnalazł aberrację w 1987 roku w Waszyngtonie. Część drużyny postanowiła udać się do Białego Domu, natomiast Amaya z Nate'em udali się do tajnej sali treningowej Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości z myślą, że któryś z członków organizacji będzie miał jakieś informacje o obecnych latach. Tam jednak okazało się, że organizacja nie działa już od kilku lat. Przeglądając papiery z budynku, zaatakowała ich postać zmieniająca się w cień. Kiedy ta przybrała postać ludzką, Amaya zauważyła w niej Todda, jednakże Heywood ogłuszył starca, nie wiedząc, kim ten jest. Przez kilka minut oczekiwali, aż mężczyzna się obudzi, a kiedy to nastąpiło, Rice wyraził niezadowolenie z faktu, że Jiwe opuściła ich dawno temu. Kobieta starała się wytłumaczyć, dlaczego ich opuściła i obiecała, że to naprawi. Po powrocie na Waveridera, dwójka dowiedziała się od reszty zespołu, że aberracją jest Damien Darhk sprawujący jeden z ważnych urzędów w Białym Domu. W związku z tym Nate i Amaya ponownie udali się do sali treningowej, chcąc poprosić Todda o pomoc i mimo początkowego niezainteresowania sprawą, mężczyzna postanowił pomóc ze względu na stare czasu. Gdy w końcu odnaleźli Damiena, przerwali jego transakcje z KGB. W pewnym momencie Obsydian widząc, że Darhk zamierza postrzelić Amayę, przyjął za nią kulkę. Po powrocie na statek i wyleczeniu Todda, Nate miał nadzieje wypić z nim piwo, jednak ten zdradził, że spieszy się do rodziny. Zaraz po tym Amaya opisała Heywoodowi, jaki był jego dziadek, za co ten jej podziękował[6].

Kiedy Nate badał amulet zdobyty od Darhka podczas poprzedniej misji, jego urządzenie odkryło aberrację w 1874 roku. Po udaniu się we wskazane współrzędne i uratowani Jonaha Hexa, Amaya wraz z Mickiem chcąc zbadać zachowanie Trurnbulla udali się do jego baru, gdzie Rory miał zrobić zamieszanie, zmuszając mężczyznę do opuszczenia lokacji. Mickowi udało się osiągnąć cel, jednak jego bronie nie posiadały amunicji. Nate próbował interweniować i chciał ochronić przyjaciela, lecz pocisk wystrzelony w jego kierunku był stworzony z odnalezionego minerału gwiazdy karła, przez co przebił grubą stalową powłokę bohatera. Po sprowadzeniu do statku i uregulowania warunków zdrowia przyjaciela drużyna ponownie się podzieliła. Amaya wraz z Mickiem mieli za zadanie zniszczenie kopalni Trurnbulla, w której kobieta nauczyła przyjaciela, jak kontrolować wewnętrzne zwierze. Po powrocie na statek wojowniczka zaproponowała Roryemu, że może mu pomóc panować nad swoim gniewem[7].

All heroes fight with Dominators (2)

Walka z Dominatorami

Kiedy bohaterowie odkryli, co planują Dominatorzy, Nate zdecydował się udać wraz z Vixen i Heat Wavem do roku 1951, kiedy to Dominatorzy po raz pierwszy zaatakowali ziemię. Zabrali ze sobą Cisco i Felicity, jednak kazali zostać im na statku. Po dostaniu się w określone miejsce zaatakowali jednego z kosmitów, który oddalił się od pozostałych i go ogłuszyli, kiedy to nagle pojawili się uzbrojeni ludzie pod dowództwem młodego mężczyzny, którzy strzałkami uśpili bohaterów. Gdy ci się obudzili, byli osłabieni zamknięci w jakimś pomieszczeniu ze swoim celem – Dominatorem. Na ratunek przyszło jednak „wsparcie techniczne” w postaci Cisco i Felicity. Wspólnie postanowili uwolnić Dominatora, znając ich cel i chcąc zachować się inaczej niż oni. To jednak nie pomogło, gdyż po powrocie do 2016 roku i skontaktowaniu się z kosmitą, ten zdradził, że w zamian ich oszczędzi, ale nie będzie taki litościwy dla innych meta-ludzi. W tym samym czasie Barry Allen zamierzał oddać się w ręce kosmitów, wiedząc, że to jedyny sposób na zatrzymanie inwazji. Kiedy Biały Kanarek z Firestormem starali się zatrzymać bombę, Vixen wraz z innymi bohaterami mierzył się na dachu jednego z wieżowców z kosmitami. Gdy ci ujrzeli, że ich plan legł w gruzach, zaczęli się wycofywać. Po tym wszystkim, nowa pani prezydent – Susan Brayden okrzyknęła bohaterów jako wsparcie dla wojska, a po całej uroczystości wszyscy świętowali wygraną. Kiedy Nate zauważył Smitha, z pomocą Kary wygonił go z hangaru, a po pożegnaniu dziewczyny, legendy udały się na Waveridera, kontynuując swoją misję[8].

Kiedy na statku włączył się alarm dotyczący aberracji w 1927 roku, drużyna postanowiła się tam udać i przypilnować, czy działania Al Capone nie wykraczają poza ciągłość historyczną. Kiedy Nate i Ray zajmowali się Eliotem Nessem, Amaya miała chwilę, aby opowiedzieć Mickowi o opowieściach jej matki o Chicago w latach 1920. Kobieta cieszyła się z malowniczego widoku, kiedy została rozproszona wiadomością o porwaniu Nessa. Wspólnie udali się do doków, gdzie spotkali Al Capone, który wrzucił agenta do wody z „ceglanymi butami”. Kiedy drużyna zajmowała się przestępcami, Amaya zanurkowała do wody, wyciągając z niej Eliota. Mężczyzna oddychał, ale był w ciężkim stanie, więc umieścili go pod czujnym okiem Gideon w sali medycznej. Gdy jakiś czas później Sara i Martin zostali porwani, drużyna postanowiła ich uwolnić i jak się okazało, za całą aberracją stał Legion Zagłady. Kiedy po powrocie na Waveridera zespół myślał, że już po wszystkim, okazało się, że profesora Steina udaje zabójca Rexa. Amaya wraz z Mickiem próbowali zatrzymać sprintera, jednakże bezskutecznie. Gdy ten miał wykończyć Amayę, informacja z zegarka ją uratowała, gdyż przez nią przestępca uciekł, nie raniąc wojowniczki. Sara, chcąc uratować Martina, podjęła słuszną decyzję i w zamian za informacje o jego położeniu, oddała wrogowi Amulet Askaranu. Po tym wszystkim Amaya wręczyła Mickowi likier z magazynu Al Capone i podziękowała mu za pomoc, całując go w policzek[9].

W pogoni za sprinterem Edytuj

Amaya and G. Lucas talk

Rozmowa z G. Lucasem

Nate próbował się dowiedzieć, do czego Legionowi Zagłady potrzebny był amulet i pracował nad tym w nocy przy głośnej muzyce. Obudził tym samym Raya i Amayę, którzy wprowadzili Heywooda na dobry tor myślenia, sugerując, że nie są to dwa osobne medaliony, ale jeden. Po poinformowaniu o tym fakcie reszty drużyny Nate zrozumiał, że amulet jest kompasem do legendarnej Włóczni Przeznaczenia, która może nadpisać czas. W celu poszukiwania owego artefaktu udali się do Los Angeles w 1967 roku i tam ku zdziwieniu spotkali przy planie filmowym kapitana Huntera z Damienem i Malcolmem. Plan jednak nie poszedł po myśli, gdyż Hunter został aresztowany, a drużyna została zmuszona się wycofać. Po wyciągnięciu mężczyzny z aresztu Ray i Nate zauważyli, że coś się zmieniło, gdyż to, co zainspirowało ich do wybrania takiego kierunku w życiu, zanikało jak ich moce. Po głębszym zbadaniu sprawy okazało się, że dość mocno wpłynęli na przyszłość George'a Lucasa, który to nie został reżyserem i nie stworzył filmów takich jak „Gwiezdne Wojny” czy „Indiana Jones”. Kiedy odnaleźli mężczyznę i próbowali go przekonać do swej racji, zaatakował ich Legion Zagłady, który poszukiwał kawałka Włóczni Przeznaczenia. Wspólnie wpadli w sidła wroga, który kazał im szukać artefaktu w śmieciach. Mimo tego, że udało się im naprawić aberrację, Hunter został porwany[10].

Drużyna zastanawiała się, po co sprinterowi Włócznia Przeznaczenia, skoro posiada niezwykłe zdolności, dzięki którym może zmieniać rzeczywistość. Chcieli się również dowiedzieć, jaki plan ma Legion Zagłady i co kryje w sobie zdobyty ponownie amulet Askaranu. Martin ściągnął na statek córkę, która rozwiązała zagadkę artefaktu i wraz z Palmerem próbowała połączyć go z systemem Gideon. W międzyczasie dziewczyna dowiedziała się od Micka, że jest aberracją, co chwilowo zepsuło atmosferę na statku. Martin jednak nie poddał się i powiedział zgodnie z radą Jaxa, co do niej czuje, przywracając dawne stosunki[11].

Nate and Amaya sleep together in 1779

Romantyczna chwila

Nate i Amaya szykowali posiłek na Waveriderze, znacznie się do siebie zbliżając, kiedy Gideon odkryła aberrację w 1779 roku. Kiedy legendy dowiedziały się, że ta jest związana z Georgem Washingtonem, postanowili naprostować historię, spotykając żołnierza na balu dzień przed świętami. Nate i Amaya mieli udawać małżeństwo, wzbudzając tym samym podziw. Kiedy jednak mężczyzna został odnaleziony i miał zostać zabrany przez Sarę w bezpieczne miejsce, Rip Hunter postrzelił kobietę i użył urządzenia, które wyłączyło całą technologię w promieniu kilkuset kilometrów, unieruchamiając tym samym Waveridera. W dodatku Rory wraz z przyszłym prezydentem zostali porwani, a dowództwo nad drużyną przejął Jax. Jiwe i Heywood zdecydowali się odnaleźć przyjaciela, jednak po drodze zaatakowało ich kilku bandytów, co skutkowało wpadnięciem Nate'a do rzeki. Wyziębionego wojownika wyłowiła Amaya, która zabrała go do pobliskiego opuszczonego namiotu. Dziewczyna zamierzała ogrzać ciało przyjaciela swoim ciałem, lecz po wszystkim ostatecznie dwójka spędziła wspólną noc. Z samego rana, kiedy Washington miał być powieszony, Vixen i Citizen Steel odnaleźli obóz i pomogli Rory'emu uwolnić George'a. Po pożegnaniu się z wojownikiem i zabraniem technologii z przyszłości drużyna wróciła na statek, gdzie świętowała Boże Narodzenie. Podczas niego Nate wręczył Amayi prezent w postaci czerwonych trzewików i usłyszał od kobiety, że ta go bardzo lubi, ale członkowie zespołu nie powinni ze sobą romansować[12].

Kiedy Gideon odnalazła Włócznię Przeznaczenia w 3000 roku, drużyna udała się w miejsce jej ostatniej lokalizacji. Tam jednak ku swojemu zdziwieniu znaleźli jedynie martwego Charlesa. Niedługo po tym Włócznia ponownie została namierzona w 507 roku, gdzie bohaterowie napotkali rycerzy z Camelotu pod przywództwem Ginewry, która zaprowadziła przybyszów do zamku przed okrągły stół. Po sprzymierzeniu się z królem Arturem i odkryciu, z tutejszym Merlinem jest Courtney, legendy postanowiły zdobyć fragment artefaktu, który chroniła dziewczyna. Przez cały czas Amaya próbowała przekonać swoją przyjaciółkę do oddania artefaktu i powrotu z nimi, jednak kobieta nie chciała wracać, gdyż znalazła tu nowy dom, zakochując się w królu. Podczas uczty w zamku, progi budynku przekroczył król, który schwytał Czarnego Rycerza. Szybko jednak okazało się, że mózg Artura jest kontrolowany przez Huntera i Darhka, którzy postawili ultimatum – albo mieszkańcy oddadzą artefakt po dobroci w ciągu 24 godzin, albo Camelot upadnie. Mimo odzyskania przez legendy fragmentu Włóczni, bohaterowie postanowili zawrócić i wraz z Palmerem stanąć w obronie zamku, łapiąc tym samym Ripa i zamykając go w celi na Waveriderze[13].

Ostrożności nigdy nie za wiele Edytuj

Amaya talking with dinosaur

Komunikacja z dinozaurem

Kiedy Rip wydostał się z celi, postawił całą drużynę do pionu. Po zniszczeniu amuletu bohaterowie uchwycili byłego przyjaciela, od którego chcieli się dowiedzieć, gdzie znajduje się ostatni fragment Włóczni Przeznaczenia. Działania Huntera doprowadziły jednak do awaryjnego lądowania Waveridera w okresie kredy i odpadnięcia pewnego elementu statku, przez który drużyna była uziemiona. Amaya wraz z Nate'm i Rayem postanowili odnaleźć brakujący fragment, kiedy reszta drużyny starała się przywrócić normalność Ripowi. Trójka podróżników po drodze napotkała wiele dinozaurów, którzy uważali ich za smakowity kąsek. Mimo wszystko cali dotarli do starej kryjówki Palmera, gdzie spędzili kilka godzin na odpoczynku. Tam Ray, widząc, że Nate'a ciągnie do Amayi, wyznał, że ich związek nie ma sensu ze względu na przyszłość kobiety, która zostanie babcią Mari. Kiedy drużyna ponowiła poszukiwania i Ray zabrał element Waveridera, w pościg za nim udała się Tyranozaurzyca, na której drodze stanęła Amaya. Kobieta przyjęła ashe jej gatunku i „porozmawiała z nią”, ratując tym samym przyjaciół. Po powrocie na statek i naprawieniu go drużyna powitała starego Ripa i ruszyła w drogę po ostatni fragment Włóczni Przeznaczenia[1].

Legendy poszukiwały Henry'ego w 1970 roku – tam, gdzie Rip odstawił mężczyznę. Początkowo drużyna miała problem ze znalezieniem bohatera, jednak odnaleźli go w NASA pracującego przy projekcie Apollo 13. Po spotkaniu Nate i Amaya nie mogli uwierzyć, że spotykają go ponownie, po czym poprosili o podanie lokacji ostatniego fragmentu Włóczni Przeznaczenia. Jak się okazało, Henry umieścił kawałek we fladze USA i dał Neilem Armstrongowi, który umieścił ją na księżycu. Część drużyny postanowiła pozostać na Ziemi, a część udała się na satelitę ziemską. Tam Nate dał dziadkowi żmudne nadzieje, że ten wróci do swojej rodziny, jednak ostatecznie Amaya wyznała mu prawdę, jak to bywa z podróżami w czasie. W złości młody Heywood wyjawił kobiecie informacje o jej przyszłości i tym, co stanie się z Zambezi. Drużynie ostatecznie udało się zdobyć artefakt, jednak z powodu uszkodzeń Waveridera nie mogli gładko wejść w ziemską atmosferę. Ich lądowanie mogło skończyć się spaleniem, jeśli Henry nie poświęciłby się i nie otworzył włazu w ładowni, aby wyrównać ciśnienie i temperaturę. Po tym wszystkim Nate przeprosił Amayę za to, co jej wcześniej powiedział, po czym postanowił udać się do siebie i wszystko przemyśleć. Kobieta chcąc się jednak dowiedzieć więcej, poprosiła Gideon o ukazanie plików z jej przyszłości[14].

Amaya want use Spear of Destiny

Amaya zamierza użyć Włóczni

Amaya wraz z zespołem udali się do siedziby Legionu, skąd wykradli ich elementy Włóczni Przeznaczenia. Po powrocie na statek ta scaliła się ponownie w jeden element. Celem bohaterów było zniszczenie potężnego artefaktu, kiedy to Mick odkrył na nim łacińską inskrypcję „natum de sanguine – perditas a sanguine”, którą Nate przetłumaczył. Tym samym bohaterowie, aby zniszczyć Włócznię Przeznaczenia, musieli zdobyć krew Chrystusa. W tym celu udali się w okres I Wojny Światowej do człowieka, który miał o tym jakieś pojęcie – Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Po namowie mężczyzny do pomocy drużyna podążała spisanym śladami, napotykając na swojej drodze Legion Zagłady z Leonardem Snartem wyciągniętym z 2015 roku – przed dołączeniem do legend. Mimo komplikacji zespół odnalazł krew Chrystusa na polu bitwy pomiędzy Francją a Niemcami podczas I Wojny Światowej. Aby dostać artefakt, Hunter i John namówili żołnierzy do chwilowego zawieszenia broni. Legendy zdobyły krew, jednak zaatakował ich Legion, na którego stronę przeszedł Mick wraz z Włócznią. Planem Amayi było użycie artefaktu, aby zakończyć to wszystko – chciała ona ocalić swoją wioskę, lecz mimo to nie przeszła na stronę wroga. Po powrocie na statek drużyna próbowała zrozumieć, co zrobiła źle i starali się pocieszyć, że wrogowie mogą nie wiedzieć, jak użyć potężnej broni[15].

Legionowi Zagłady udało się poprawnie użyć Włóczni Przeznaczenia, skutecznie zmieniając rzeczywistość. Amaya została rozdzielona z innymi członkami zespołu, a ich pamięć została zmodyfikowana. Tym samym nie pamiętała ona, że należała do legend i wraz z Sarą pracowała dla Damiena Darhka. Na jego rozkaz ścigali Felicity i ją zabili, a następnie udali się we wskazane miejsce uchwycić Rory'ego. Tam spotkały Nate'a, Raya i Micka, lecz nie rozpoznały w nich przyjaciół. Kiedy Sara została pokonana, Amaya wróciła do Darhka opowiedzieć o przebiegu sprawy. Nagle pojawiła się panna Lance, która przywróciła Amayi pamięć i uciekła wraz z nią do domu Heywooda, gdzie zebrani członkowie zespołu o wszystkim im opowiedzieli. Zespół nie posiadał mocy i nie mógł odzyskać Steina oraz Huntera, lecz mimo wszystko przeciwstawił się Legionowi, w którym dochodziło do rozłamu. W trakcie próby odzyskania artefaktu Amaya została zamrożona przez Snarta i zamordowana, a sam Eobard dokonał zniszczenia Włóczni Przeznaczenia, pozwalając tym samym reszcie odejść i cieszyć się z nowej rzeczywistości[16].

Amaya looks at death of Nate's aberration

Obserwacja śmierci aberracji Nate'a

Wykonując misję z legendami w 1916 roku, Amaya spotkała starsze wersje swoich przyjaciół, które opowiedziały o tym, co wydarzyło się w przyszłości i o tym, jak Legion Zagłady użył Włóczni Przeznaczenia. Po wyjaśnieniu całej sytuacji zaatakowali ich przestępcy, który posiadał wsparcie Reverse-Flashów z różnych czasów, a każdy z nich mordował kolejno legendy. Nate również oberwał i umierał na kolanach Amayi, lecz wiedząc, iż taki los jest mu pisany, gdyż był aberracją stworzoną przez wroga. Przed śmiercią poprosił swoją młodszą wersję, aby nie był dupkiem i posłuchał się jego rady i wyznał Jiwe swoje uczucia. W tym czasie Sara skutecznie przywróciła dawny ciąg linii czasu, pozwalając Black Flashowi pozbyć się Eobarda i odstawiając niedługo po tym Malcolma, Damiena i Leonarda w miejsca, gdzie zostali zrekrutowani. Widząc, jak Amaya pakuje się na statku, Nate wyznał jej miłość, skutecznie prosząc o to, aby z nim została, gdyż przeznaczenie na nią poczeka. Po tych wydarzeniach legendy kontynuowały swoją misję, napotykając nowy problem – zniszczoną historię całego świata[17].

Próbując się dowiedzieć, co tak właściwie zrobili i jak naprawić zniekształconą linię czasu, zespół prawie został pożarty przez dinozaura, kiedy to zabrał go w inne miejsce jakiś portal. Okazało się, że za wszystkim stoi sam Rip Hunter, który to utworzył organizację nazywaną Biuro Czasu, której zadaniem jest pilnowanie czasu. Jakby tego było mało, mężczyzna postanowił rozwiązać legendy, pozwalając im żyć własnym życiem. Po kilkumiesięcznym życiu w 2016 roku, Amaya postanowiła wrócić do 1942, aby wypełnić swoje przeznaczenie w Zambezi. W pewnym momencie wioskę zaatakowali najeźdźcy, których kobieta przegoniła za pomocą mocy totemu Anansi[18].

Miłosne schadzki Edytuj

Nate wybacza Amai opuszczenie go

Nate wybacza Amai

Amaya spędzała czas w wiosce, kiedy na niebie dojrzała skoczka, z którego wyszła Sara. Kobieta poprosiła przyjaciółkę o pomoc z uporaniem się z tygrysem szablozębnym, który sprawiał im problemy. Wojowniczka się zgodziła, lecz Nate nie był zadowolony z jej powrotu. Kobiety udały się zapolować na bestię i niedługo później wróciły z łowów, zastając w ładowni trzeźwiejącego Heywooda. Okazało się, że Ray i Jax oddalili się od niego, kiedy wieczorem byli w barze. Jak ustalili, mężczyźni zostali porwani przez P.T. Barnum, który chciał ich użyć jako atrakcji cyrkowej. Kiedy zespół starał się uwolnić znajomych, Nate i Amaya odważyli się porozmawiać o sobie i o dniu, w którym się rozstali. Kiedy natrafili na Jaxa i Raya w klatce, zostali obezwładnieni i obudzili się w podobnej klatce. Mieli stać się cyrkową atrakcją, a najbardziej Barnumanowi zależało na zdolnościach Heywooda. Zmusił go do ukazania metalowej powłoki, grożąc Amai. Zezłoszczona kobieta użyła swoich zdolności, ratując ukochanego i prawie zabijając cyrkowców. Głos mężczyzny przywrócił jej rozsądek, a ich kłótnia zakończyła się pocałunkiem na cyrkowej arenie. Po powrocie na pokład Waveridera Amaya zdradziła drużynie, iż straciła kontrolę nad swoimi mocami[19].

Nate wraz z profesorem Steinem próbował pomóc przypadłości Amayi, lecz oboje szukali przyczyny na różne sposoby. Martin widział w tym podłoże naukowe, natomiast Heywood poszukiwał rozwiązania mistycznego. Badanie przerwał jednak alarm od agenta Gary'ego odebrany przez Gideon zmienił plany zespołu, który udał się do Seattle w 2042 roku. Tam dowiedzieli się o tajemniczej kobiecie, ścigającą hakerkę z ruchu oporu, na której trop wpadli. Dziewczyna jednak ich wystawiła i uciekła, nie ufając im. Po skutecznym odwrocie na pokład statku, Nate postanowił skupić się na pomocy Jiwe metodą spożycia wywaru z korzenia rzadkiej rośliny halucynogennej. Mężczyzna musiał mimo wszystko poradzić sobie z kontrolowaniem Waveridera, lecz zachowywał się jak naćpany i nie mógł w pełni wykorzystywać swojego rozumu. W tym czasie seans pomógł kobiecie zrozumieć problem swojego totemu, mając okazję porozmawiać z manifestacją przodka. Kiedy Amaya odzyskała świadomość, pomogła uratować Zari Tomaz przed tajemniczą kobietą, a po powrocie na pokład statku, podziękowała Heywoodowi za pomoc i mimo jego obaw postanowiła zostać w drużynie, nie dla niego, lecz Zari – nowego członka drużyny, kontrolującego totem powierza, którą zrekrutowała do zespołu[20].

Amaya i Nate pilnują młodego Raya

Obserwacja młodego Palmera

Palmer próbował polepszyć zespołowe relacje, kiedy nagle zniknął z pokładu. Jak się okazało, został on zamordowany w 1988 roku, więc bohaterowie natychmiast udali się do Ivy Town dzień przed jego zniknięciem i zajęli się sprawą. Drużyna podzieliła się i każdy z nich doglądał młodej wersji przyjaciela, odkrywając, że ten znacznie się zmienił: kradł, wagarował, a wszystko po to, aby zająć się Gumballem – dzieckiem Dominatorów. Jakby tego było mało, na kosmitę polował agent Smith oraz jego matka – królowa Dominatorów. Sam Nate był zauroczony mamą przyjaciela i kiedy okazało się, że jest w niebezpieczeństwie, natychmiast udał się jej pomóc. Na miejscu ta go zaczęła uwodzić, lecz zaloty przerwała Amaya, która dostrzegała podstęp. Za kobietę podawała się bowiem matka kosmity, którego legendy broniły. Zari i pozostałość czasowa Raya wyciągnęli młodą wersję Palmera i kosmitę z laboratorium, a następnie zwrócili ją matce, która zabrała dziecko i odleciała z Ziemi. Legendy przez krótki czas postanowili zostać w 1988 roku i wesprzeć młodego Raya na imprezie Halloweenowej, strasząc nękające go dzieci[21].

Kiedy Nate stworzył wzór anachronizmów i odkrył jeden niepasujący w 1895 roku, drużyna postanowiła to sprawdzić. Zari odkryła wtedy, że przyjaciele nie chcą zabrać jej 2041, aby ta uratowała brata. Amaya postanowiła wziąć na siebie odpowiedzialność i wytłumaczyć kobiecie, jakie są konsekwencje zmieniania biegu wydarzeń, zauważając tym samym, że ich totem razem synchronizują się. Współpracując z Hunterem, drużyna natrafiła na tajemniczą organizację, która zamierzała wskrzesić w całkowite zaćmienie księżyca pewną osobę. Aby uniknąć podejrzeń, bohaterowie wmieszali się w tłum na przedstawieniu okultystycznym Eleanor, która wyczuła obecność Zari chcącej porozmawiać ze zmarłym przodkiem. Ten przemawiał przez usta mediatorki, wyrażając zaniepokojenie tym, że siostra zostawiła go na pewną śmierć. Roztrzęsiona tym, co usłyszała, chciała na Waveriderze pozbyć się totemu i dać go Amayi, lecz ta odmówiła, uważając, iż artefakt jest jej przeznaczony. Po niedługim czasie Hunter zamknął całą drużynę na statku, chcąc sam spotkać się z Mallusem, a jakby tego było mało, Zari nie było na pokładzie. Jak się okazało, Rip przypadkowo przyczynił się do wskrzeszenia Damiena Darhka i jego ucieczki, co poskutkowało późniejszą decyzją Sary w oddaniu Ripa w ręce Biura Czasu[22].

Mistyczny kłopot Edytuj

Amaya dowiaduje się prawdy o Kuasie

Poznanie drugiej wnuczki

Od ostatnich wydarzeń Nate pracował nad odnalezieniem kolejnego tropu Darhka, odnajdując anachronizm w 1937 roku w Hollywood. Bohaterowie natychmiast się tam udali, odkrywając na planie filmowym Helenę Trojańską, która była ich celem. Jej zdolność, a raczej „klątwa piękności” zmusiły ją do ucieczki i dołączenia do K&B Pictures. Drużyna udała się na bal studia, na którym miała zostać przedstawiona Helena, lecz tam odkryli, że jej agentem został sam Damien Darhk. Mężczyzna nie zamierzał walczyć z legendami, chcąc iść na kompromis. Sara jednak się nie zgodziła, zabrała Helenę na Waveridera i uciekła z przyjaciółmi, lecz przed tym Amaya miała chwilę, aby porozmawiać z Kuasą. Kiedy wydawało się, że wszystko szło po ich myśli, Martin Stein w ciele Jaxa stanął w obronie Hedy Lamarr i został zaatakowany przez sojuszników Darhka. Legendy natychmiast udały się na miejsce, lecz Amaya i Zari pozostały z Helen na statku, aby móc ją przypilnować. Na ich nieszczęście na pokład dostała się Kuasa, która ogłuszyła Tomaz i zaczęła walczyć z Amayą. Podczas pojedynku zdradziła, że jest jej drugą wnuczką, co wprawiło Jiwe w osłupienie. Nagle do walki dołączyła Helena, która zraniła Kuasę, zmuszając ją do ucieczki. Po niedługim czasie zespół wrócił na statek, gdzie okazało się, że wrogowie uciekli, a Sara została poważnie zraniona przez córkę Damiena. Kapitan w ciężkim stanie trafiła do sali szpitalnej na statku, gdzie rozpoczęła regenerację[23].

Jako że Sara od ostatniej walki wciąż była nieprzytomna, zespół postanowił samodzielnie zająć się kolejnym anachronizmem, napotykając owy w Wietnamie w 1967 roku. Amaya, Ray i Zari udali się do obozu, porozmawiać z żołnierzem, który przeżył atak niejakiego potwora. Tomaz dostrzegła jednak, że są obserwowani przez tajemniczą kobietę – Anh Ly. Ta zaproponowała ukazanie im bestii, wskazując na jej potencjał i świętość, a także przedstawiając go jako boga. Jak się okazało, potworem był sam Grodd, który zamierzał przywrócić porządek na świecie, poczynając od Wietnamu. Jego poczynania mogłaby jednak rozpętać III Wojnę Światową. Amaya włamała się nieco później do jego kryjówki, chcąc go zmniejszyć promieniem zmniejszającym. Goryl jednak odkrył ją i przekazał jej swój ból, a następnie legendy zostały przekazane do ostrzału. Amaya nie zamierzała się jednak poddać i powiedziała Groddowi, że może mu pomóc, przenosząc go do czasów, kiedy ludzie nie istnieli. Wtedy ten zrozumiał, że ma doczynienia z podróżnikami w czasie i postanowił zabrać ich wehikuł. Jakby tego było mało, do obozu wtargnął Rory z ojcem i jego wojskiem. Dick zamierzał wybić wszystkich obozowiczów, lecz Rory wyjaśnił mu, że nie ma to najmniejszego sensu, grożąc mu bronią i mówiąc, że ma wiele do stracenia. Po całym zamieszaniu i pozbyciu się anachronizmu zespół wrócił na statek, na którym zajadali się ciastem z przepisu żony prezydenta Johnsona. Po chwili dostrzegli Sarę, która przebudziła się ze śpiączki ku zadowoleniu drużyny. W tym też czasie Amaya podziękowała Palmerowi za pomoc w zrozumieniu, że Kuasa nie musi być zła i może jeszcze ją uratować[24].

Bohaterowie Ziemi-1 stają do walki z nazistami z Ziemi-X (4)

Walka bohaterów z nazistami

Sara, Jax, Martin i Mick opuścili zespół i udali się na ślub Iris West i Barry'ego Allena[25]. Kilka godzin później pozostali członkowie legend dostali wezwanie do 2017 roku[26], więc natychmiast odwiedzili S.T.A.R. Labs oblegane przez nazistów. Jiwe wraz z sojusznikami zaatakowała Metallo, ostatecznie go pokonując. Następnie bohaterowie przenieśli się na Waverdiera, gdzie zaczęli szykować się do starcia z wrogiem z Ziemi-X, kiedy to omawianie planu przerwała im wiadomość od złego Queena, który zaproponował rozejm w zamian za życie Supergirl. Herosi się jednak nie zgodzili, wywołując tym samym walkę na ulicach miasta. Po niedługim czasie okazało się, że Overgirl staje się niestabilna i może wybuchnąć, zmiatając Central City z powierzchni Ziemi. Wells poradził Supergirl zabrać swoją odpowiedniczkę wysoko w kosmos, gdzie ta uległa zniszczeniu. Tym samym Zielona Strzała zamordował Black Arrowa, zakańczając wojnę. Po pozbieraniu się Amaya wraz z przyjaciółmi udał się na pogrzeb Martina Steina, którego wszyscy honorowo pożegnali, a następnie wrócili na pokład statku z nowym sojusznikiem – Leo Snartem[27].

Po stracie profesora Steina, każdy z drużyny zmagał się z żałobą na swój sposób. Leo Snart postanowił pomóc ekipie w wyrażaniu emocji i za pomocą kukiełki chciał, aby ci powiedzieli Martinowi ostatnią rzecz, jaką chcieliby powiedzieć. Pomysł jednak był dość mocy po tak krótkim czasie i nie wypalił na dłuższą metę, a jakby tego było mało, pojawił się potężny anachronizm w Południowej Ameryce w 1000 roku. Legendy natychmiast się tam udały odkrywając, że wikingowie czczą nowego boga – Beebo – maskotkę z teraźniejszości, a także porwali młodego Steina. Bohaterowie odbili młodszą wersję przyjaciela i powrócili na Waveridera, gdzie dowiedzieli się wszystkiego. Chcąc wyruszyć i odzyskać zabawkę z osady wikingów, Sara poprosiła o pomoc Ave Sharpe, która pomogła legendom z infiltrować plemię wojowników. Na ich nieszczęście Mick został przyłapany na kradzieży maskotki i rozpoczęła się bitwa, którą przerwał Damien Darhk udający boga Asgardu — Odyna. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, legendy wycofywały się, aby ułożyć plan. Biuro Czasu odmówiło wysłania kilku agentów z powodu poważnych stratach w swoich szeregach spowodowanych aresztowaniem Ripa Huntera. Mimo to bohaterowie postanowili działać, skutecznie ogłuszając córkę wroga i zmuszając go do ucieczki, którą przerwała Sara. Darhk użył jednak artefaktu pozwalającego mu przenosić się w czasie, skutecznie uciekając, natomiast Lance została przeniesiona do tajemniczego miejsca, gdzie miała okazję porozmawiać z Mallusem. Po chwili wyciągnęła ją stamtąd Ava, zakańczając misję. Późnym wieczorem na statku Jax planował potajemnie odejść z drużyny, nie mogąc być bohaterem i myśląc o tym, jak wskrzesić Steina. Przyjaciele więc przygotowali świąteczną kolację, którą pożegnali Jeffersona, czcząc przy tym pamięć poległych[28].

Pogoń za totemami Edytuj

Kiedy na pokład trafił John Constantine – egzorcysta podążający za tropem tajemniczego demona, który znał imię Sary Lance, Amaya i Nate chcieli znać powód jego przybycia. Jak się okazało, bytem tym był sam Mallus, z którym bohaterowie walczyli od kilku miesięcy. W związku z tym wojownicy ruszyli do zakładu psychiatrycznego, aby dowiedzieć się więcej od pacjentki Constantine, którą okazała się być sama Nora Darhk. Mimo to bohaterowie zdecydowali się pomóc Johnowi podczas kolejnego egzorcyzmu na dziewczynce, lecz właśnie wtedy demon przejął nad Norą kontrolę, rysując runę, która to przeniosła egzorcystę, Sarę oraz Snarta do przeszłości. W tym czasie Amaya zaczęła walczyć z Kuasą, a Nate widząc, iż przyjaciółka może polec, zamroził wroga, po czym obydwoje zabrali ją do celi na Waveriderze. Po kilku godzinach sporu Jiwe zdecydowała się porozmawiać z wnuczką i zaproponowała pomoc. Kobiecie spodobał się ten pomysł, kiedy nagle Heywood zaatakował ją, widząc otwartą celę. Przeciwniczka okazała się sprytniejsza i za pomocą swoich zdolności zaczęła podtapiać mężczyznę. Aby uniknąć rozlewu krwi, Amaya odłożyła broń i jeszcze raz przyznała, że może jej pomóc, ale Nate będzie tego częścią, dlatego musi go zostawić w spokoju. Słysząc to, Kuasa postanowiła zaufać babce i odeszła ze statku. Ostatecznie nie była to jedyna strata zespołu, bowiem Darhk przekonał młodszą wersję córki, aby pozwoliła Mallusowi działać, dołączając tym samym do Zakonu Spowitego Kompasu. Chociaż zespół wrócił cały i zdrowy na pokład, Constantine odszedł, oferując swoją pomoc w każdym momencie, a Leo pożegnał się z legendami, uważając, iż nadszedł czas na powrót na swój świat[29].

Występy Edytuj

Legends of TomorrowEdytuj

Ciekawostki Edytuj

Galeria Edytuj

Koncepty Edytuj

Grafiki promocyjne Edytuj

Sceny z serialu „Legends of TomorrowEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Ziemia zaginionych” wyemitowany 7 marca 2017 roku.
 2. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Czas się kończy” wyemitowany 13 października 2016 roku.
 3. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości” wyemitowany 20 października 2016 roku.
 4. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Szogun” wyemitowany 27 października 2016 roku.
 5. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Potwory” wyemitowany 3 listopada 2016 roku.
 6. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Dawny znajomy” wyemitowany 10 listopada 2016 roku.
 7. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Kraj bandytów” wyemitowany 17 listopada 2016 roku.
 8. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Inwazja!” wyemitowany 1 grudnia 2016 roku.
 9. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Tak to się robi w Chicago” wyemitowany 8 grudnia 2016 roku.
 10. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Magiczne artefakty” wyemitowany 24 stycznia 2017 roku.
 11. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Legion śmierci” wyemitowany 31 stycznia 2017 roku.
 12. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Zdrajca” wyemitowany 7 lutego 2017 roku.
 13. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Camelot/3000” wyemitowany 21 lutego 2017 roku.
 14. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Człowiek rakieta” wyemitowany 14 marca 2017 roku.
 15. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Drużyna Włóczni” wyemitowany 21 marca 2017 roku.
 16. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Dziwny świat” wyemitowany 28 marca 2017 roku.
 17. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Aruba” wyemitowany 4 kwietnia 2017 roku.
 18. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Aruba-Con” wyemitowany 10 października 2017 roku.
 19. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Freakshow” wyemitowany 17 października 2017 roku.
 20. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Zari” wyemitowany 24 października 2017 roku.
 21. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Phone Home” wyemitowany 31 października 2017 roku.
 22. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Return of the Mack” wyemitowany 7 listopada 2017 roku.
 23. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Helen Hunt” wyemitowany 14 listopada 2017 roku.
 24. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Welcome to the Jungle” wyemitowany 21 listopada 2017 roku.
 25. Trzeci sezon serialu „Supergirl”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 1” wyemitowany 27 listopada 2017 roku.
 26. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 2” wyemitowany 27 listopada 2017 roku.
 27. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 4” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.
 28. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Beebo the God of War” wyemitowany 5 grudnia 2017 roku.
 29. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Daddy Darhkest” wyemitowany 12 lutego 2018 roku.

Zobacz też Edytuj